HOME
 - 
blog
 - 
Jakie mieszkanie wybrać – rynek pierwotny czy wtórny?

Jakie mieszkanie wybrać – rynek pierwotny czy wtórny?

Jakie mieszkanie wybrać - Rynek pierwotny czy wtórny ? to pytanie często nastarcza wiele problemów. W długoletniej perspektywie wynajmowanie mieszkania rzadko kiedy bywa polecanym rozwiązaniem. Jeżeli w danym miejscu spędzisz najbliższe kilkanaście lat i raczej nie masz w planach przeprowadzki, zastanów się, czy nie jest to pora na zakup mieszkania. Nawet jeżeli przeraża cię perspektywa długoletniego kredytu, to i tak wyjdzie taniej niż wynajem. Do tego po określonym czasie mieszkanie będzie twoją własnością. Jeśli więc masz odłożone pieniądze na koncie czy też zdolność kredytową, zdecyduj się na zakup domu lub mieszkania. To też dobra opcja, jeśli do tej pory mieszkałeś z rodzicami czy teściami.

Rynek nieruchomości wtórny czy pierwotny?

Rozważając zakup nieruchomości, masz dwa wyjścia. Pierwszym jest rynek wtórny, czyli domy i mieszkania już używane. Natomiast rynek pierwotny to nieruchomości kupowane od dewelopera. Nowe mieszkania, mogą być wykończone częściowo, w stanie surowym lub też wykończone pod klucz. Oba rozwiązania mają zarówno przeciwników, jak również zwolenników, tym bardziej warto rozważyć wady i zalety obu rozwiązań.

Wady nieruchomości nabywanej na rynku wtórnym

Największą jest konieczność akceptacji standardu wykończeniowego, wielkości i rozkładu pomieszczeń. Z pewnością nabywcę czekać będzie drobny bądź większy remont (czasem tylko malowanie). Remont użytkowanego wcześniej lokalu będzie też droższy niż wykończenie nowego – często wymiany wymagają instalacje (woda, gaz, elektryka). A jeśli będziesz chciał zmienić podłogę, zwiększysz koszty podczas usuwania starej. Starsze budynki, nawet ocieplone w ostatnim czasie, mogą generować wyższe koszty za ogrzewanie. Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, trzeba też zapłacić podatek PCC, który wynosi 2 procent rynkowej wartości. Czasami, wyjątkiem będzie zakup mieszkania nie od osoby prywatnej, lecz od firmy. Ale takich okazji jest niewiele.

Zalety nieruchomości z rynku wtórnego

Najczęściej bloki, kamienice kuszą dobrze rozwiniętą infrastrukturą w najbliższej i dalszej okolicy. Szkoły, sklepy, przedszkola, restauracje, przystanki komunikacji miejskiej powinny być w zasięgu. Kolejną zaletą mieszkań z rynku wtórnego jest to, że kupujesz coś, co faktycznie istnieje. Nie będziesz więc czekać miesięcy czy nawet lat, by móc się przeprowadzić. Ponadto masz pewność, że w najbliższych latach okolica raczej się nie zmieni – nie powstaną trasy szybkiego ruchu i gwarne osiedla czy centra magazynowe.

Wady nieruchomości od dewelopera

Najczęściej liczba lokali jest mocno ograniczona, nawet jeśli słychać o nowych inwestycjach. Większość mieszkań czy domów w najlepszych lokalizacjach i o optymalnym stosunku ceny do wartości szybko znajduje nabywców. Zdarza się, że deweloper pierwsze transze sprzedaje jeszcze zanim zostaną wylane fundamenty. I nawet jeżeli uda się znaleźć wymarzone lokum na tym etapie, musisz uzbroić się w cierpliwość – budowa może potrwać dwa lata, zaś prace wykończeniowe kolejne kilka lub nawet kilkanaście miesięcy. Ale też trafiają się wolne i atrakcyjne mieszkania w budynkach oddanych do użytku. Inną wadą zakupu mieszkania na etapie projektu jest późniejszy rozdźwięk między tym, co można było zobaczyć i przeczytać w folderach reklamowych a tym, co zostało oddane do użytku. Okolica też może się zmieniać, niekoniecznie na lepsze.

Zalety nieruchomości z rynku pierwotnego

Obecnie deweloper jest zobligowany do udzielenia aż 5-letniej gwarancji na oferowane mieszkania. Nowe lokale to też niższy czynsz – objęty ochroną gwarancyjną budynek nie będzie wymagać remontów i tym samym do czasu, kiedy mieszkańcy będą musieli dokładać do jego utrzymania, minie kilka czy nawet kilkanaście lat. Ogromną zaletą nowych lokali jest ich lepsze rozplanowanie. Dlatego można też całość urządzić zgodnie upodobaniem, ograniczając się fantazją i kosztem całkowitym. Co jeszcze? Zakup nowej nieruchomości oznacza też możliwość nabycia miejsca w podziemnym garażu (z przylegającą komórką) czy chociaż zewnętrznego miejsca postojowego

Podsumowując można stwierdzić, że zakup nieruchomości wymaga wielu przemyśleń i często kompromisów. A wybór między rynkiem wtórnym, a pierwotnym to jedna z istotnych kwestii. Dlatego jeżeli potrzebujesz wsparcia zapraszamy do kontaktu na naszej stronie.

Szukasz porady ? szybki kontakt

Podziel się ze znajomymi
Data: 17, 03 ,2020
Autor:  
Adam Jasiński
Wróć do bloga

Ostanie wpisy

Ranking biur nieruchomości w Poznaniu.
Sprawdź ranking biur nieruchomości w[...]
Czytaj dalej
Sprzedaż domu ze spadku - Poznań
Sprzedaż domu otrzymanego w spadku może być skomplikowana i czasochłonna, ponieważ składają się na nią pozwolenia, decyzje, testament, pozostałe[...]
Czytaj dalej
Jak biuro nieruchomości korzysta z nowej technologii spacerów 3D ?
W pracy profesjonalnego biura nieruchomości, wirtualne spacery to już nie kwestia przyszłości. Od momentu pojawienia się kryzysu pandemii wirusa covid-19[...]
Czytaj dalej
Biuro nieruchomości - AJLAND Real Estate (marka należąca do AJ Nieruchomości - Adam Jasiński)
60-321 Poznań
ul. Świerzawska 7/5

NIP: 778 138 36 59

REGON: 301111235

Ubezpieczenie nr polisy OC:
PON 00008192 PZU
facebook-squarelinkedin-squarephonefacebooklinkedinyoutube-playinstagramenvelope-square