HOME
 - 
blog
 - 
Mieszkanie w kamienicy - jakie są wady i zalety takich nieruchomości ?

Mieszkanie w kamienicy - jakie są wady i zalety takich nieruchomości ?

Decydując się na zakup lub wynajem mieszkania mamy do wyboru wiele opcji. Możemy zdecydować się na mieszkanie w kamienicy lub lokal w bloku i tutaj dostępne są mieszkania w starym lub nowym budownictwie. Te ostatnie cieszą się coraz większą popularnością ze względu na niepowtarzalny klimat w nich panujący. Jakie jeszcze zalety ma mieszkanie w kamienicy, a z jakimi wiąże się ono wadami?

Korzyści

Pierwszą rzeczą, jak przychodzi na myśl w związku w mieszkaniem w starej, zabytkowej kamienicy jest jej urok i historyczny klimat. Można śmiało powiedzieć, że w kamienicy niemal czuć wszystkie wydarzenia, jakie miały tam miejsce. Dla wielu osób, zwłaszcza miłośników dawnych, przedwojennych czasów jest to niesamowity atut, pobudzający wyobraźnię i pozwalający choć na moment przenieść się w inny świat. Z tego też względu mieszkania w kamienicach urządzane są w sposób nawiązujący do historii. Można oczywiście wprowadzić nowoczesną aranżację wnętrza, która wcale nie umniejszy uroku panującego w kamienicy, a będzie swego rodzaju połączeniem pomiędzy współczesnością a historią. Przestronne pomieszczenia z wysokimi sufitami stanowią idealny materiał do zrealizowania indywidualnych pomysłów na stylowe urządzenie wnętrza.

Charakterystyczną cechą mieszkań w kamienicach są również duże okna wpuszczające znaczne ilości naturalnego światła. Taka cecha polepsza samopoczucie oraz stwarza niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne i dodatkowo podkreśla charakter i styl pomieszczenia. Kamienice wciąż urzekają swoją stylową architekturą z ciekawymi zdobieniami elewacji. Należy jeszcze wspomnieć o klimatycznych klatkach schodowych, przywołujących na myśl niejeden film.

Kolejną zaletą są grube mury. Stare budownictwo przewyższa pod tym względem mieszkania w bloku. Dzięki temu sąsiedzi są mniej uciążliwi, nawet gdy urządzają imprezę, a i nas trudniej podsłuchać. Grube mury, wykonane z niezwykle trwałej i wytrzymałej cegły, dają przyjemny chłód latem, ponieważ nagrzewają się bardzo wolno. Mieszkanie w kamienicy da nam więc tak upragnione wytchnienie podczas nieznośnych upałów.

Kolejny atutem jest lokalizacja. Kamienice najczęściej znajdują się w ścisłym centrum miast, co daje możliwość szybkiego dojazdu do wielu miejsc i nieograniczony dostęp do komunikacji miejskiej. Atrakcyjność mieszkań w kamienicach wiąże się także z faktem, iż jest to inwestycja opłacalna. Tego typu lokal zawsze bowiem znajdzie swoich amatorów, można go także wynająć pod różnego rodzaju usługi.

Wady

Niestety mieszkanie w kamienicy to nie tylko korzyści. Z uwagi na wiek budynków zakup tego typu nieruchomości może wiązać się z koniecznością przeprowadzenia kosztownych remontów. Często bowiem okazuje się, że ściany są zniszczone, okna nieszczelne, a instalacje wymagają wymiany. Wspomniany wcześniej przyjemny chłód panujący w kamienicy latem, może okazać się dużo mniej przyjemny zimą. Ze względu na brak odpowiedniej izolacji, nieocieplony budynek trudniej ogrzać. Wiąże się to z wyższymi kosztami ogrzewania, zwłaszcza że kamienice raczej nie mają dostępu do centralnego ogrzewania, pozostają więc kosztowne instalacje gazowe i elektryczne. Zimą w pomieszczeniu panuje też duża wilgotność, która jeszcze bardziej potęguje odczuwalny chłód. Minusem kamienic są też wysokie koszty, jakie mieszkańcy muszą oddać na tzw. fundusz remontowy. Wszystko to wpływa na dość wysoki czynsz, skutecznie zniechęcający niektórych nabywców bądź najemców.

Ponadto otoczenie kamienicy, choć świetne pod względem lokalizacji, wiąże się z większym natężeniem ruchu. To niestety również ze słyszalnym w mieszkaniu hałasem ulicznym. Warto też zwrócić uwagę na najbliższe otoczenie i sąsiadów. Nie każda dzielnica, w której znajdują się kamienice, jest bezpieczna i często wieczorami szwendają się tam podejrzane osoby. Do tego dochodzą problemy z zaparkowaniem samochodu, ponieważ kamienice najczęściej sąsiadują z wąskimi uliczkami i parkować można jedynie na równie małym chodniku. Należy też mieć świadomość braku udogodnień dla osób starszych i niepełnosprawnych w postaci podjazdów i wind.

Wszystkie wymienione aspekty powinno się szczegółowo rozważyć przed podjęciem decyzji zakupu lub wynajmu mieszkania w kamienicy. Różne osoby mają bowiem bardzo odmienne potrzeby i to, co dla jednego będzie wadą, dla innego okaże się zaletą i odwrotnie. Nie zmienia to faktu, że zakup mieszkania w kamienicy jest dobrą inwestycją na przyszłość. Niekoniecznie trzeba w niej zamieszkać – można po prostu wynająć lokal. Bardzo wiele firm szuka lokum w ścisłym centrum, co może przynieść znaczne korzyści finansowe. Wartość mieszkaniach w kamienicy rośnie, jeżeli nieruchomość zostanie profesjonalnie odremontowana. Perspektywy na przyszłe lata względem kamienic są bardzo obiecujące, a wszystko zależy od tego, kto ma zamieszkać w historycznym wnętrzu i jakim budżetem dysponuje.

Podziel się ze znajomymi
Data: 17, 03 ,2020
Autor:  
Adam Jasiński
Wróć do bloga

Ostanie wpisy

Ranking biur nieruchomości w Poznaniu.
Sprawdź ranking biur nieruchomości w[...]
Czytaj dalej
Sprzedaż domu ze spadku - Poznań
Sprzedaż domu otrzymanego w spadku może być skomplikowana i czasochłonna, ponieważ składają się na nią pozwolenia, decyzje, testament, pozostałe[...]
Czytaj dalej
Jak biuro nieruchomości korzysta z nowej technologii spacerów 3D ?
W pracy profesjonalnego biura nieruchomości, wirtualne spacery to już nie kwestia przyszłości. Od momentu pojawienia się kryzysu pandemii wirusa covid-19[...]
Czytaj dalej
Biuro nieruchomości - AJLAND Real Estate (marka należąca do AJ Nieruchomości - Adam Jasiński)
60-321 Poznań
ul. Świerzawska 7/5

NIP: 778 138 36 59

REGON: 301111235

Ubezpieczenie nr polisy OC:
PON 00008192 PZU
facebook-squarelinkedin-squarephonefacebooklinkedinyoutube-playinstagramenvelope-square