HOME
 - 
blog
 - 
Oznaczenie działki Bp czy R? – co oznaczają symbole w ewidencji ?

Oznaczenie działki Bp czy R? – co oznaczają symbole w ewidencji ?

Oznaczenie działki Bp czy R to istotne oznaczenia w ewidencji, gdzie klienci kupujący nieruchomości gruntowe, dosyć często zastanawiają się co oznaczają te symbole w ewidencji gruntów i budynków. Wiele osób nie posiada również wystarczającej wiedzy jaki jest proces przekształcenia gruntu rolnego na działkę budowlaną. Od wielu lat pomagam w sprzedaży oraz zakupie gruntów oraz uczestniczę w procesach pozyskania warunków zabudowy. Często doradzam i koordynuje pracę związane z podziałami gruntów, gdzie analizuje różną problematykę związaną z takimi nieruchomościami.

Dzisiaj postaram się objaśnić w dostępny sposób symbole oraz podstawowe informację odnośnie procesu zmiany przeznaczenia gruntu.

Oznaczenie działki Bp czy R ?

Ewidencja gruntów i budynków jest rejestrem publicznym, który zawiera szereg istotnych informacji na temat nieruchomości – gruntów, budynków i lokali oraz dane ich właścicieli. Dokument ten informuje również o położeniu, powierzchni, granicy oraz rodzaj użytków gruntowych oraz przeznaczeniu, funkcji i powierzchni lokali.

W ewidencji gruntów i budynków możemy znaleźć m.in. oznaczenia takie jak:

Klienci kupując grunt i chcąc zabudować działkę, często będąc u notariusza z przerażeniem spoglądają na dokument i zadają pytanie dlaczego w wypisie i wyrysie ich przyszłej działki jest w rubryce „opis użytków”  i „oznaczenie użytków” – „rola V klasa” ? Przecież kupujemy działkę budowlaną! Poniżej przedstawiam jak zmienić oznaczenie inaczej jak wyłączyć z produkcji rolnej, gdzie kolokwialnie używa się sformułowania odrolnienie. 

inwestycje w działki budowlane

Jak odrolnić grunt ?

Każda działka, która ma charakter budowlany uzyskała taki status na dwa sposoby. Pierwszy z chwilą otrzymania prawomocnej, ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy lub drugi sposób poprzez uchwalenie przez urząd, na danym terenie planu zagospodarowania przestrzennego.  Zatem pomimo oznaczenia gruntu np: “RV” w „wypisie i wyrysie” lub w “księdze wieczystej”, działka posiadająca charakter budowlany może zmienić status w w/w dokumentach z chwilą zgłoszenia do odpowiedniego urzędu zmiany sposobu użytkowania. Sam proces zmiany sposobu użytkowania występuje z chwilą kiedy rozpoczniemy budowę domu i zmieniamy na oznaczenie „Bp” (zurbanizowane tereny niezabudowane lub w trakcie zabudowy) z oznaczenia np.: RV, a w momencie zakończenia budowy – na „B” (tereny mieszkaniowe).

Ponieważ tematyka nieruchomości gruntowych może nastarczać sporych problemów, zaprasza do kontaktu lub na bloga o gruntach https://gruntybudowlane.blog

Specjalizuję się w tematyce sprzedaży gruntów, odrolnienia, warunków zabudowy, podziałów gruntowych. Obszar działania takich gmin jak: gmina Dopiewo, gmina Tarnowo Podgórne, gmina Komorniki, gmina Rokietnica.

Szukasz porady ? szybki kontakt

Podziel się ze znajomymi
Data: 17, 03 ,2020
Autor:  
Adam Jasiński
Wróć do bloga

Ostanie wpisy

Ranking biur nieruchomości w Poznaniu.
Sprawdź ranking biur nieruchomości w[...]
Czytaj dalej
Sprzedaż domu ze spadku - Poznań
Sprzedaż domu otrzymanego w spadku może być skomplikowana i czasochłonna, ponieważ składają się na nią pozwolenia, decyzje, testament, pozostałe[...]
Czytaj dalej
Jak biuro nieruchomości korzysta z nowej technologii spacerów 3D ?
W pracy profesjonalnego biura nieruchomości, wirtualne spacery to już nie kwestia przyszłości. Od momentu pojawienia się kryzysu pandemii wirusa covid-19[...]
Czytaj dalej
Biuro nieruchomości - AJLAND Real Estate (marka należąca do AJ Nieruchomości - Adam Jasiński)
60-321 Poznań
ul. Świerzawska 7/5

NIP: 778 138 36 59

REGON: 301111235

Ubezpieczenie nr polisy OC:
PON 00008192 PZU
facebook-squarelinkedin-squarephonefacebooklinkedinyoutube-playinstagramenvelope-square