W długoletniej perspektywie wynajmowanie mieszkania rzadko kiedy bywa polecanym rozwiązaniem. Jeśli tylko wiesz, że w danym miejscu spędzisz najbliższe kilkanaście czy więcej lat i raczej nie masz w planach częstych przeprowadzek, zastanów się, czy nie nadeszła pora na zakup mieszkania. Nawet jeżeli przeraża cię perspektywa długoletniego kredytu, to i tak wyjdzie taniej niż wynajem. Do tego po określonym czasie mieszkanie będzie twoją własnością. Jeśli więc masz odłożone pieniądze na koncie czy też zdolność kredytową (i możliwość spłaty bez problemów), zdecyduj się na zakup domu czy mieszkania. To też dobra opcja, jeśli do tej pory mieszkałeś z rodzicami czy teściami.

Rynek wtórny czy pierwotny?

Rozważając zakup nieruchomości, masz dwa wyjścia. Pierwszym jest rynek wtórny, czyli domy i mieszkania już używane. Natomiast rynek pierwotny to nieruchomości kupowane od dewelopera – nowe, mogą być wykończone częściowo, w stanie surowym lub też wykończone pod klucz. Oba rozwiązania mają zarówno przeciwników, jak również zwolenników, tym bardziej warto rozważyć wady i zalety obu rozwiązań.

Wady nieruchomości nabywanej na rynku wtórnym

Największą jest konieczność akceptacji standardu wykończeniowego, wielkości i rozkładu pomieszczeń. Z pewnością nabywcę czekać będzie drobny bądź większy remont (czasem tylko malowanie). Remont użytkowanego wcześniej lokalu będzie też droższy niż wykończenie nowego o podobnym metrażu – często wymiany wymagają wszelkie instalacje (woda, gaz, elektryka), zaś jeśli będziesz chcieć zmienić podłogę, zwiększysz koszty podczas usuwania starej (podobnie będzie w przypadku zrywania tapet i wszelkich okładzin ściennych). Ponadto starsze budynki, nawet ocieplone w ostatnim czasie, mogą generować wyższe koszty za ogrzewanie. Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, trzeba też zapłacić podatek PCC, wynoszący 2 procent rynkowej wartości. Czasami, wyjątkiem będzie zakup mieszkania nie od osoby prywatnej, lecz od firmy. Ale takich okazji jest niewiele.

Zalety nieruchomości z rynku wtórnego

Najczęściej bloki, kamienice czy domy stojące od dekad kuszą dobrze rozwiniętą infrastrukturą w najbliższej i dalszej okolicy. Szkoły, sklepy, przedszkola, restauracje, przystanki komunikacji miejskiej powinny być w zasięgu. Kolejną zaletą mieszkań z rynku wtórnego jest to, że kupujesz coś, co faktycznie istnieje. Nie będziesz więc czekać miesięcy czy nawet lat, by móc się przeprowadzić. Ponadto masz pewność, że w najbliższych latach okolica raczej się nie zmieni – nie powstaną trasy szybkiego ruchu, gwarne osiedla czy centra magazynowe.

Wady nieruchomości kupowanych od dewelopera

Najczęściej liczba lokali jest mocno ograniczona, nawet jeśli słychać o nowych inwestycjach. Większość mieszkań czy domów w najlepszych lokalizacjach i o optymalnym stosunku ceny do wartości szybko znajduje nabywców. Zdarza się, że deweloper pierwsze transze sprzedaje jeszcze zanim zostaną wylane fundamenty. I nawet jeżeli uda się znaleźć wymarzone lokum na tym etapie, musisz uzbroić się w cierpliwość – budowa może potrwać dwa lata, zaś prace wykończeniowe kolejne kilka lub nawet kilkanaście miesięcy. Ale też trafiają się wolne i atrakcyjne mieszkania w budynkach oddanych do użytku. Inną wadą zakupu mieszkania na etapie projektu jest późniejszy rozdźwięk między tym, co można było zobaczyć i przeczytać w folderach reklamowych a tym, co zostało oddane do użytku. Okolica też może się zmieniać, niekoniecznie na lepsze.

Zalety nieruchomości z rynku pierwotnego

Obecnie deweloper jest zobligowany do udzielenia aż 5-letniej gwarancji na oferowane mieszkania. Nowe lokale to też niższy czynsz – objęty ochroną gwarancyjną budynek nie będzie wymagać remontów i tym samym do czasu, kiedy mieszkańcy będą musieli dokładać do jego utrzymania, minie kilka czy nawet kilkanaście lat. Ogromną zaletą nowych lokali jest ich lepsze rozplanowanie – można też całość urządzić zgodnie upodobaniem, ograniczając się fantazją, gustem czy kosztem całkowitym. Co jeszcze? Zakup nowej nieruchomości oznacza też możliwość nabycia miejsca w podziemnym garażu (z przylegającą komórką) czy chociaż zewnętrznego miejsca postojowego.

Trudny wybór

Zakup nieruchomości wymaga wielu przemyśleń i często kompromisów. Wybór między rynkiem wtórnym, a pierwotnym to jedna z ważniejszych kwestii.